CNC stroje

Home
Fréza V1_2
Deska řezačky
Napájecí zdroj
Deska frézy
Vstupní deska
Deska motorů TA
Původní CNC řezačka

Domácí CNC stroje             21.12.2005    Alan Maczák,ing.Miloslav Chmelík,Karel Slivka

Protože po zveřejnění předchozího povídání o CNC řezačce jsem poměrně dlouhou dobu odpovídal na emaily a každou nastupující zimu se to opakuje,chtěli bychom opět něčím přispět do pokladnice domácích CNC.

Po shlédnutí různých diskuzí na internetu jsem dospěl k závěru,že se do těchto věcí vlastně vůbec pouštět nemáme  .Nenakupuji-li řídící moduly alespoň za pár tisíc korun a nejezdí mi to s přesností na setiny milimetru,je to prý k ničemu.No, je to věc názoru,většina z nás je prostě líná (lenivost,matka pokroku) a když něco na PC nakreslím ,ať to počítač taky vyrobí.Většinou pro svoji potřebu nechci desítky kusů za hodinu a přesnost je pro mne dostačující.Ostatně na stránkách Karla Slivky je dnes i video s měřením přesnosti.

 Tyto desky elektroniky jsme zkoušeli na několika počítačích ,abychom se ujistili,že budou na většině PC fungovat.Obvodové řešení je věcí dalších připomínek a úprav,zatím funguje bez problémů.Proto je navrženo jako modulové. Idea je přizpůsobit k základní desce i starší desky s L297 a L298 nebo výkonovými tranzistory a kromě žhavení drátu u řezačky nepoužít procesor.Velmi cenné podněty mi dal  CNC mág Jarda Chadim (www.mujweb.cz/www/modelcam),za což mu velice děkuji.Tato stránka se bude doplňovat a upravovat průběžně, podle toho, jak budu schopen zpracovat data.Dlouhou dobu spolupracuji  také s Jiřím Koryntou http://www.amcnc.cz/ ,který píše software pro řezačku a frézu a vyvinul také elektroniku pro CNC řezačku.Jirka se vydal trochu jinou cestou ,používá mikroprocesory a píše si k nim programy.Nyní je ve vývoji také  elektronika  pro port COM. Doporučuji přečíst.Další fotky jiné frézy lze nalézt na stránkách Karla Slivky  http://digisonic.webzdarma.cz, který "učesal" desky plošných spojů , vyráběl všechny prototypy a taky mi do toho mluvil. 

Protože jsme chtěli usnadnit život modelářům ,kteří nemají velké výrobní možnosti,navrhli jsme novou řezačku a frézu z plechových dílů .Tyto díly budeme schopni dodat na objednávku.

NEBUDE to kompletní stavebnice, je to pouze soubor dílů ,které nelze jinde koupit.Vycházeli jsme z předpokladu,že do Ferony nebo jiného obchodu každý trefí,ložiska a závitové tyče lze vcelku také běžně koupit nebo objednat. Soustružnických prací je minimum,ale nelze se při této koncepci bez nich obejít.Většinou se dají někde domluvit za přijatelnou cenu.Není v našich fyzických možnostech soustružit díly a v možnostech finančních držet všechny věci skladem,takže dodací lhůta nebude několik dní.Jsme navíc závislí na dodacích lhůtách subdodavatelů,např.plechových dílů.

             

                    Plechové díly - Řezačka 2_5                 

Prototyp frézy  1_2

Objednací možnosti a ceny:  

-         

Řezačka Pol- 2_8

-          Základní mechanika (plechy bez zinku ,foto návod na sestavení)                                    1100,-Kč

 Fréza Fr- 2_5

-          Základní mechanika (plechy bez zinku, návod na sestavení)                                           1400,-Kč